Nelze přesně specifikovat, co by měl vše ovládat, ale pokud si projdeme inzeráty práce na tuto pozici, můžeme z toho vyčíst, že by měl být komunikativní, ovládat UML a Case tlačítka. To by bylo pro všechny stejné a poté dle firmy už se požadavky různí. Jediné co je nutné vědět, že je tato práce velmi obtížná na mozkovou kapacitu, ale na druhou stranu je to práce velice zajímavá.
Co pro Vás může business analytik udělat?
Business analytik je po ruce Vám nebo i projektovému manažerovi a snaží se najít řešení. V první fázi provádí analýzu. Analýza je fáze klíčová. Během této doby sbírá informace od klienta na požadavky na nový systém. Nebo v tom lepším případě požadavky na úpravu toho stávajícího. Snaží se získat co nejvíce informací o systémech, s kterými bude potřeba komunikovat. Výstupem je vždy specifický dokument, který má i svůj název. A k čemu slouží? Obsahuje všechny požadavky klienta na systém a rozsah projektu. V praxi toho ovšem business analytik musí udělat mnohem více.
Specifikace se také musí schválit a poté si business analytik opět neodpočine, neboť nastává druhá fáze a to vývojová. Specifikace se chytnou vývojáři a analytikova dokumentace prochází další zatěžkávací zkouškou. Trochu oddychu přichází až při testování. Když přejde testování ke klientovi, dostává se analytik na vyšší přísun komunikace. V tomto období dostává otázky na aplikaci. Většinou ohledně fungování. Nikdo není dokonalý, proto i systém může vykazovat chyby, které je potřeba doladit. Nicméně i toto období pro analytika skončí. Aplikace je hotová. Klient je spokojený. Vymění se ve firmě management. Pro změnu je potřeba vyměnit informační systém a business analytikovi přichází znova pracovní kolotoč.
Kolik si vydělá business analytik?
Na pracovním trhu je velká sháňka po těchto specialistech a proto mají i pohádkové příjmy. Pokud se nějaký správný adept objeví, personalisté se na něj vrhnou a nenechají se jen tak odbýt.