Psal se rok 1984, když Bob Geldof, druhořadý britský zpěvák, sledoval v televizi reportáž z africké Etiopie, která jej zasáhla ještě víc než všechny ty další statisíce diváků. Právě zde probíhal těžký hladomor mazající z map celé vesnice, lidé byli bez kvalitní péče lékařů a co je na tom nejvíce tragické, tak to, že všichni dělali, jako by se právě jich problém netýkal. Jeho plán byl hned jasný, jakožto zpěvák se zná z mnoha i významnějšími umělci, s kterými by mohl uspořádat charitativní koncert.
Na počátku roku 1985 začínají přípravy doposud největšího koncertu na světě, název je „LiveAid“ – „Živá pomoc“, již z toho je jasné, proč se ty davy sejdou, ne pro hudbu, ale pro získání co nejvíce financí na pomoc Etiopii.
Plán zní megalomansky, navzdory šlechetné službě, pro kterou je organizován, se odborníci na elektrotechniku a satelitní přenos domnívají, že projekt je takřka nereálný. Zatímco XXIII. letní olympijské hry předešlý rok přenášely 2 satelity, LiveAid bude přenášet satelitů 16. Hrát se bude takřka paralelně na 2 stadionech – Wembley v Londýně a JFK stadium ve Philadelphii v USA.
Bob Geldof na oficiální tiskové konferenci předem oznámí jména 59 kapel a zpěváků, kteří vystoupí, s některými předem nemluvil. Když mu pak volají a ujišťují ho, že se ještě s nikým o ničem nebavili, Geldof odpovídá „No tak teď to zkus odmítnout.“
Je 13. července 1985, 12:00 v Británii, 7:00 v USA a začíná největší koncert v historii, 160 000 diváků na stadionech a 2 miliardy dalších ve 165 zemích doma u televize.
Podium navštíví takoví velikáni jako Paul McCartney, který vystupuje poprvé po 5 letech (od smrti J. Lennona), Phil Collins, který díky rychloletu letounu Concord vystoupí na obou stadionech, kapely Black Sabbath, U2, The Who a giganti hudby 20. století Bryan Adams, Elton John a nakonec asi ten největší z nich – Freddie Mercury a jeho Queen, právě výstup této kapely je v historii zapsán jako nejlepší živý koncert všech dob.
Vystupující mají každý 20 minut pro svůj vstup a vše si hradí sami od dopravy až po provoz techniky, diváci platí dobrovolné vstupné a lidé ze svých domovů volají na zřízenou ústřednu LiveAid a přispívají, nejdříve po poměrně malých částkách, změna přijde poté, co zpěvák David Bowie promítne nové snímky z Etiopie a Bob Geldof živě ve studiu BBC prohlásí „Nechoďte do hospody, zůstaňte u telefonu a volejte. Lidé umírají právě teď!“
Výsledek? 18 hodin hudby, největší koncert světa, který přepsal dějiny a víc jak 100 milionů liber na humanitární pomoc Etiopii, byla to pomoc, která pomohla alespoň těm nejpotřebnějším.
Bob Geldof byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu a jel osobně do Etiopie kontrolovat průběh pomoci. Roku 2005 uspořádal nový koncert „Live8“ se stejným cílem a opět úspěšně.
Pomoc v Africe je však potřeba i dnes. Možná že kdyby lidé byly solidárnější i na dálku, do teplých savan s malými vesnicemi, a my všichni bychom tak pomohli přímo tam, kde je třeba, vyhnula by se nám imigrační krize i černé svědomí.